Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 7-15 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Elektrické radiátory IQ line Elektrické radiátory IQ line
Pri elektrickom vykurovaní je veľmi dôležitá presná regulácia teploty, preto máme v našej ponuke zaradené elektrické olejové radiátory IQ line, ktoré ... čítať celé
Sušiče topánok a rukavíc - www.elevyk.sk Sušiče topánok a rukavíc - www.elevyk.sk
Sušiče topánok, lyžiarok a rukavíc nájdu využitie najmä v domácnostiach s elektrickým podlahovým vykurovaním, ale aj na lyžiarskych chatách, v penzión... čítať celé
Prečo si vybrať elektrické vykurovanie? - www.elevyk.sk Prečo si vybrať elektrické vykurovanie? - www.elevyk.sk
V našej krajine bolo elektrické vykurovanie veľmi dlho považované za veľmi drahé, čo sa týka prevádzkových nákladov. V dnešnej dobe keď je kladený ove... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Elektrické vykurovanie
 4. Elektrické radiátory IQ line

Elektrické radiátory IQ line

Pri elektrickom vykurovaní je veľmi dôležitá presná regulácia teploty, preto máme v našej ponuke zaradené elektrické olejové radiátory IQ line, ktoré vynikajú veľmi presnou a kvalitnou PID reguláciou teploty. 

Prečo a kedy si vybrať elekrické radiátory?

Elektrické vykurovanie bolo dlho považované za drahé vykurovanie čo sa týka prevádzky. Ľudia siahali po elektrickom vykurovaní večšinou len vtedy, keď nemali inú možnosť, alebo keď potrebovali iba dokurovať slabo vykurované priestory.  V dnešnej dobe keď sa stavajú nízkoenergetické stavby sa rozdiel v prevádzkových nákladoch znižuje, a elektrické vykurovanie začína byť veľmi zaujímavou alternatívou kvôli nízkym vstupným nákladom, veľmi jednoduchou realizáciou a lacnou údržbou.

Príklad vstupných nákladov:

4-izbový dom vykurovaný elektrickými radiátormi IQ line4-izbový dom vykurovaný plynovým kotlom so zónovou reguláciou
Obývačka(16m2):  IQ Line TOUCH AL 1500W - 378Eur
Kuchyňa(14m2): IQ Line TOUCH AL 1500W - 378Eur
Spálňa (12m2)- IQ Line TOUCH AL 1000W - 327Eur
Detská izba (14m2)- IQ Line TOUCH AL 1500W- 378Eur
Pracovňa (14m2)- IQ Line TOUCH AL 1500W - 378Eur
Kúpeľňa: Kúpeľňový rebríkový radiátor - 150 Eur
Technická miestnosť(7m2): IQ Line TOUCH AL 600W- 300Eur
Zásobník na ohrev vody: 300Eur
Investícia spolu:                2739 Eur s DPH

Plynový kotol so zasobníkom vody: 2000 Eur
Radiátory: 600 eur
Rozvody vody a inštalačný materiál: 500 eur
Zónová regulácia : 500eur
Práca odborníkov: 1000eur
Plynová prípojka: 1000eur
Komín: 1000eur


Investícia spolu:                    6600eur *

*Uvedené ceny pri plynovom vykurovaní sú len veľmi orientačné a môžu sa mierne líšiť avšak skôr smerom hore

Z uvedeného porovnania je zrejmé, že rozdiel vo vstupnej investicií nieje zanedbateľný. Z dlhodobých skúsenosti je spotreba elektrickej energie na vykurovanie pre rodinný dom s plochou cca 100m2 vyššia oproti plynovému vykurovaniu cca o 30eur na mesiac, ročne to je 360eur.  Neberiem však do úvahy každoročné prehliadky a revízie plynového kotla, komína a pod. Aj napriek tomu vidíme že rozdiel vo vstupných nákladoch sa nám vráti približne za 10 rokov. Či to je dlhá alebo prijateľná doba návratu investície je teraz veľmi ťažko povedať, keďže nevieme ako sa budú vyvýjať ceny a dostupnosť elektrickej energie a plynu. Jedno je však isté a to že výroba a skladovanie elektrickej energie vďaka elektromobilite veľmi rýchlo napreduje a stále sa vyvíja, vďaka čomu je elektrická energia nielen energiou minulosti ale aj energiou budúcnosti. Plyn je neobnoviteľným zdrojom energie a jeho zásoby sa raz určite minú. Elektrické vykurovanie je preto veľmi dobrou voľbou do budúcna, je však potrebné už pri návrhu elektroinštalácie a rozvádzačov myslieť na to aby bolo možné v budúcnosti dom napojiť na fotovoltaiku, ktorá veľmi rýchlo napreduje. Určite nespravíte chybu ak si dáte navrhnúť väčší rozvádzač a necháte chráničku z rozvádzača na strechu kde si môžete v budúcnosti zrealizovať fotovoltaickú elektráreň.

Aká je spotreba elektrických radiátorov?

Spotreba elektrického radiátora je rovná jeho elektrickému príkonu. Efektivita premeny elektrickej energie na teplo je takmer 100%. Ako si však vypočítať spotrebu? Najlepšie je keď nám projektant vypočíta tepelné straty budovy, resp. pre každú miestnosť zvlášť a tomu prispôsobíme výkon radiátora v každej miesnosti. Je zrejmé že tepelné straty sa odvíjajú od polohy stavby (juh alebo sever slovenska) ale aj od konštrukcie stavby t.j. úrovne zateplenia a energetickej triedy stavby.

Výhodou inštalácie elektrických radiátorov je že automaticky získavame aj zónovú reguláciu a teplotu každej miestnosti môžeme nastavovať individuálne podľa aktuálnej obsadenosti domu, to je veľká výhoda ktorá prispieva k ekonomickej prevádzke.

Uvediem však príklad z reálnej prevádzky. Pre 4 - izbový rodinný dom s plochou 100m2 umiestnený pod tatrami v okrese Poprad a inštalovaným výkonom 12kW sa celková spotreba elektrickej energie za rok pohybuje na úrovni 12 000 kWh čo je pri cene 0,08eur za 1kWh a vrátane všetkých distribučných poplatkov cca 1300-1500Eur s DPH za rok v závislosti od konkretného roku resp. priemernej teploty v zime. 

Základný popis elektrického radiátora IQ line TOUCH AL

Elektrické radiátory IQ line Touch AL sú hliníkové radiátory plnené ekologickým olejom. Olej prispieva k ich lepším tepelno-dynamickým vlastnostiam, najmä k lepšej akumulácií tepla. Technické parametre radiátorov IQ line sú v nasledujúcej tabuľke:

NázovVýkon [W]Rozmery [mm]Hmotnosť [kg]
IQ line Touch AL 600600580 x 590 x 8011,1
IQ line Touch AL 10001000660 x 590 x 8012,5
IQ line Touch AL 15001500900 x 590 x 8016,8
IQ line Touch AL 180018001060 x 590 x 8019,6
IQ line Touch AL 200020001140 x 590 x 8021,1

 

Funkcie:

 • Podsvietenie dipleja
 • Výber týžďňového programu
 • Optimálny štart
 • Výber typu regulácie (Proporcionálna PID alebo hysterézna)
 • Nastavenie parametrov proporcionálnej regulácie
 • Voľba jednotiek °C/°F
 • Protimrazová ochrana
 • Nastavenie teploty proti zámrazu
 • Kalibrácia teplotného snímača
 • Zobrazenie priestorovej alebo aj povrchovej teploty radiátora
 • Optimálny štart
 • Optimáplny dobeh
 • Virtuálny okenný kontakt
 • Nastavenie parametrov vitualneho okenného kontaktu

Regulácia teploty

Nieje radiátor ako radiátor

Na našom trhu sú najrožšírenejšímy olejovými radiátormi také, ktoré sú určené na dokurovanie priestorov, na koliekach. Aký je však rozdiel medzi týmito olejovými radiátormi a radiátormi IQ line ktoré sú navrhnuté ako hlavné vykurovanie?

Najväčší rozdiel je najmä v ploche radiátora ktorou odovzdáva teplo do priestoru. Lacné olejové radiátory na koliekach sú veľmi malé a nemajú dostatočnú plochu na to aby dokázali celkový výkon ktorý je väčšinou 2000W odovzdávať do priestoru nepretržite. Majú síce zabudovanú špirálu o výkone 2000W ale kvôli malej ploche nedokážu toto teplo odovzdať do priestoru. Technické normy určujú maximálnu povrchovú teplotu ktorú nesmú vykurovacie telesá prekročiť a tak je ich povrchová teplota obmedzovaná tepelnou positkou ktorá vypína ohrev. Čím je plocha vykurovacieho telesa menšia tým častejšie je špirála vypnutá  a radiátor nedokáže dodávať daný výkon do priestoru.

Radiátory IQ line sú navrhnuté tak aby do priestoru daný vykon dokázali vyžiariť. Čím vyšší výkon tým väčšie rozmery radiátora. Plocha najväčsieho radiátora je viac ako 3m2 (započítaním rebrovania a všetkých strán).

Montáž radiátora

Montáž je veľmi jednoduchá avšak keďže sa jedná o elektrické vykurovacie teleso je potrebné dodržať technické predpisy, aby sa zabezpečila správna funkčnosť, výhrevnosť a bezpečnosť radiátora. Takisto je nutné dodržať minimálne vzdialenosti radiátora od stien, zeme a od parapetu ako je znázornené na obrázku.

 

Popis častí radiátora a dodávané príslušenstvo

A - nástenný držiak radiátora vrchný (2ks)

B - nástenný držiak radiátora spodný (2ks)

C - skrutky na prichytenie radiátora (6ks)

D - Hmoždinky (6ks)

E - Displej s ovládacími prvkami

F - sieťová šnúra s koncovkou

G - sieťový vypínač

H- výrobný štítok

I - snímač priestorovej teploty

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Najčítanejšie na blogu
Kde nás nájdete

Hviezdoslavova 18
059 35 Batizovce
okres Poprad
Slovensko


 

 
Kontakty
Logo
EleVyk s.r.o.
Ing. Martin Štefko
Ing. Martin Štefko
(Po-Pia, 7-15 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk